Witamy w czwartkowy poranek. Zapraszamy dzieci i Rodziców do zabaw matematycznych.
Propozycje zabaw matematycznych dla dzieci starszych.
Zabawa matematyczna pt. „Sadzimy kwiaty białe i czerwone”. Proponujemy ćwiczenia w liczeniu, dodawaniu, zapisywaniu działań matematycznych.
Święto naszego Kraju uczcimy,
białe i czerwone kwiaty posadzimy.
Do pracy z dziećmi w domu potrzebne nam będą małe kuleczki z bibuły (mogą być samodzielnie wykonane przez dzieci: 30 kulek w kolorze białym, 30 w czerwonym). Zamiast kuleczek – dowolne liczmany dostępne w domu: np. nakrętki z butelek, pionki do gry, kulki z plasteliny. Potrzebne będą: 6 pasków papieru w zielonym kolorze lub 6 kawałków tasiemki, wstążki, sznurka, wełny o długości około 20 cm. Na jednym pasku mieści się 10 kulek.
Dla bardziej wytrwałych: zamiast kulek mogą być kwiatuszki białe i czerwone, narysowane, a później wycięte.
Umawiamy się z dzieckiem, że każda kulka, nakrętka, czy pionek to kwiatek , a każdy pasek papieru, tasiemki, sznurka, wełny to grządka.
Polecenia dla dziecka:
1. Zaprojektuj ogródek kwiatowy z grządkami – na ograniczonej przestrzeni, np. ławy, stołu. Dziecko układa w dowolny sposób paski w zielonym kolorze (grządki).
2. Posadź na grządkach kwiaty. Dziecko na każdej grządce (pasku) układa kulki z bibuły w 2 kolorach (na jednej grządce nie więcej niż 10 kulek).
3. Policz, ile kwiatków rośnie na grządce, ile jest w kolorze białym, ile w kolorze czerwonym. Opisz na kartce każdą grządkę działaniem typu 3+7= 10, 5+2=7, itp. samodzielnie lub z pomocą rodziców, rodzeństwa.
4. Zadanie odwrotne: posadź kwiaty na grządce zgodnie z zapisem: np. 3+4=7.
Dla bardziej wytrwałych możemy zwiększyć liczbę kwiatków na grządkach lub wprowadzić więcej niż 2 kolory kwiatów na grządce. Powodzenia.
Na koniec wykorzystujemy kulki z bibuły do wyklejenia flagi Polski, narysowanej przez dziecko.
Wersja dla dzieci młodszych:
– przeliczanie kulek białych, czerwonych z bibuły
– układanie z kulek dowolnych kompozycji (np. kwiatów, flagi, stonogi, motyla), stosowanie liczebników głównych (jeden, dwa, trzy…) i porządkowych (pierwszy, drugi, trzeci)
Na koniec proponujemy matematyczne karty pracy, które zostały pobrane ze strony fb: Przedszkolne Bystrzaki – pomoce dydaktyczne dla nauczycieli i rodziców.
Dzieci młodsze: Szeregowanie pod względem wielkości.
Dzieci starsze: Wpisz w puste okienka odpowiednie liczby.
Udanej zabawy. Powodzenia.