Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”

W tym roku szkolnym kontynuujemy działania związane z realizacją projektu KIK/34, którego celem jest „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”, realizowanego w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy. W planie rocznym przedszkola będziemy realizować program: Przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej. Jak w ubiegłych latach będą organizowane dni owocowo – warzywne, spotkania ze specjalistami , zawody sportowe, poszczególne grupy będą brać udział w akcjach ogólnopolskich promujących zdrowie, zdrowy styl życia. W związku z tym zapraszamy do udziału we wszystkich akcjach promujących aktywność fizyczną i prawidłowe odżywianie. Przypominamy jednocześnie, że najbliższe środowisko dzieci ma największy wpływ na kształtowanie odpowiednich postaw i charakteru dziecka. Stąd też, by kształtować postawy prozdrowotne, proekologiczne sami musimy postępować zgodnie z zasadami. Warto więc zastanowić się, czy spędzamy z dzieckiem, w gronie rodzinnym aktywnie czas wolny na świeżym powietrzu, czy korzystamy z pobliskich obiektów sportowych? Może spędzamy sami za dużo czasu przed telewizorem, komputerem, a może uspokajamy dziecko dając mu tablet lub inne ciekawe w dzisiejszych czasach „nowości” na rynku elektronicznym? Z troski o naszych wychowanków chcemy więc, by wszyscy wspólnymi siłami zaczęli dbać o swoje zdrowie, ale, żeby to się udało musimy działać jednocześnie, konsekwentnie i na wielu płaszczyznach życia np.: na zajęciach dydaktycznych dzieci dowiadują się o niekorzystnym wpływie palenia papierosów, a tu dorosły pali papierosa przy dziecku…., krzyczymy na dzieci i odganiamy ich od komputera, a tu sami potrafimy siedzieć przy nim przez dwie godziny i dłużej …., chcemy by dziecko zjadło śniadanie, a sami nic nie jemy tylko pijemy kawę w pośpiechu…

W roku szkolnym 2014/2015 do projektu przystąpiła agencja VACALOCA, stąd zapraszamy do oglądania ze swoimi pociechami na portalu YouTube serii odcinków, których głównym bohaterem będzie Profesor Funfit – założyciel Hiperaktywnego Instytutu Eksperymentów Nad Aktywnością Fizyczną. Przygody profesora i wspólne zabawy uświadomią dzieciom jak ważna jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu i zdrowe odżywianie. W oparciu o program nauczyciele będą prowadzić odpowiednie zajęcia dydaktyczne. Odcinki będą pojawiać się co dwa tygodnie.

Serdecznie zapraszamy i dziękujemy za współpracę