Zajęcia rewalidacyjne

Zabawy i ćwiczenia rewalidacyjne dla dzieci objętych pomocą psychologiczno- pedagogiczną w naszym przedszkolu.  Oczywiście z poniższych propozycji mogą korzystać wszystkie dzieci.

1. GRA NAKRĘTKAMI – zabawa, która stanowi  trening małych mięśni dłoni. Dziecko uczą się, jak je kontrolować, by osiągnąć zamierzony cel. Ponadto rozwija: umiejętność koncentrowania wzroku, koordynacji ręka – oko, kontrolowanie motoryki małej.

Przygotowanie

Dwoje dzieci lub  rodzic i dziecko siadają naprzeciw siebie. Jeżeli bawicie się całą rodziną, wszyscy  siadają wokół okrągłego stołu. Wtedy zabawa przerodzi się w zabawę   w naśladowanie – wyścigi.            

Jak się bawić

Każdemu dajemy po jednej nakrętce. Dziecku należy pokazać, jak przemieszczać nakrętki po stole, pstrykając w nie palcem wskazującym i kciukiem. Można też popychać je samym palcem wskazującym lub jedną stroną kciuka. Wszystkie metody są dozwolone.

Jeżeli w grze uczestniczą dwie osoby, siedzą naprzeciw siebie i próbują tak pokierować swoimi nakrętkami, żeby się zderzyły. W grupowej zabawie wszyscy przesuwają nakrętki   w kierunku środka stołu w tym samym celu.

Odmiany zabawy:

 1. Ustawiamy dwa przedmioty np. dwa kubki lub dwie inne nakrętki, w niewielkiej odległości od graczy. Będą im służyć za bramkę. Zadaniem graczy  jest strzelenie gola nakrętką. Stopniowo zmniejszamy odległość między „słupkami” bramki, żeby utrudnić dzieciom zadanie.
 1. Możemy użyć słomek, trzonków łyżek lub patyczków po lizakach jako kijków hokejowych. Niech nakrętka będzie krążkiem, który gracze podają między sobą.
 1. Układamy linię z nakrętek. Niech dziecko spróbuje pstryknąć palcami w każdą nakrętkę i w ten sposób zmienić ich położenie.

2.  Kształty – ćwiczenie rozwijające koordynację ręka – oko oraz sprawność manualną.

Zadaniem dziecka będzie:

 • odwzorować  kształty przy pomocy guzików, koralików, fasoli lub grochu
 • wodzić palcem po wzorze
 • rysować kształty na tacy wysypaną bułką tartą, kaszą lub mąką
 • obrysować kontury mazakiem
 • wykleić kształty kawałkami papieru/gazety

Ja dołączyłam przykładowe figury, ale mogą państwo sami narysować dowolne kształty do zabawy.

3. Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej – ćwiczenie dla dzieci starszych.

Dołączone są dwie karty pracy:

–  Znajdź w każdym rzędzie taką samą figurę, jak w ramce i otocz ją pętlą.

– Jedna litera w ramce jest inna niż pozostałe, otocz ją kółkiem.

4. Ćwiczenia układu dotykowego.

 • „Dotykowe pudełko”
  Bierzemy pudełko po butach lub poszewkę na poduszkę, umieszczamy w środku różne przedmioty, po czym poprosimy dziecko, by wkładając rękę do pudełka/poszewki  spróbowało zgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka. Potem wyjmuje przedmiot i sprawdza czy miał rację.
 • „Naleśnik”

 „Rolujemy” dziecko ciasno w koc, bawiąc się w smarowanie i zawijanie naleśnika (głowa na zewnątrz). Zadaniem dziecka jest spróbować samemu rozwinąć koc i wydostać się z niego.

 • „Folia bąbelkowa” – strzelanie  świetna zabawa lub pokrycie kawałka folii farbą i tworzenie dzieł sztuki wg pomysłów Wiktorka.

Udanej zabawy i powodzenia 🙂