Aktywność matematyczna- propozycja

Witamy w czwartkowy poranek. Zapraszamy dzieci i Rodziców do zabaw matematycznych.

Propozycje zabaw matematycznych dla dzieci starszych.

Zabawa matematyczno-badawcza pt. „Ile wody w butelce?”Eksperymentowanie z wodą i obserwowanie zmian towarzyszących przelewaniu wody – uświadomienie sobie stałości ilości płynu. Mierzenie ilości płynu.

Do pracy z dziećmi w domu potrzebne nam będą: butelki przeźroczyste plastikowe – 1-litrowa, 2 półlitrowe, kubeczki lub dostępne naczynia, pojemniki, miski na wodę, lejek, mazak.

Na wstępie proponujemy zabawy z wodą: dzieci czerpią wodę kubkami, napełniają kubki, przeźroczyste butelki wodą, wylewają, dolewają, przelewają  z jednego naczynia do drugiego.

Zadania dla dziecka:

– wypełnianie butelki wodą – dziecko wlewa kubek wody do butelki i zaznacza mazakiem poziom wody, znowu wlewa kubek wody i zaznacza, ile wody jest  w butelce. W taki sposób napełnia butelkę i wie, ile kubków wody się w niej mieści. Potem odlewa trochę wody i próbuje ustalić, ile kubków wody jest jeszcze w butelce.

– obserwowanie, jak zachowuje się woda w zamkniętych butelkach, gdy zmienia się położenie butelki (stoi, leży, jest przechylona). Dziecko zastanawia się, czy wody po każdej takiej zmianie jest tyle samo, jest mniej, jest więcej.

– zapoznanie dzieci z opakowaniami płynów: 1 litr, 2 litry, pół litra. Potrzebne są  butelki o różnej pojemności. Dziecko nalewa do nich wodę, przelewa z jednej butelki do drugiej. Uświadamia sobie, ile to jest litr, że można wodą z butelki litrowej napełnić dwie butelki półlitrowe, itp.

Propozycja dla dzieci młodszych:

Ilustracja do wiersza „Zielona łąka”. Wykonanie wspólnie z dzieckiem ilustracji do wiersza. W trakcie utrwalenie pojęć: wysoki-niski, mały-duży, stosowanie określeń dotyczących położenia w przestrzeni: daleko-blisko, nad, pod, za, na, itp.

Wiersz „Zielona łąka”

Wśród tej łąki, tej zielonej – niebieskie jezioro.

Po jeziorze płynie żółtych kaczek sporo.

Na tej łączce, na zielonej, żółte kwiaty rosną

i tak cudnie wyglądają, gdy zakwitną wiosną.

 A za łąką, tam daleko, rosną, rosną wysokie drzewa.

Nad drzewami, pod chmurkami mały ptaszek śpiewa.

Na koniec dołączamy dwie karty: dla dzieci młodszych: „Spacer po lesie” , dla dzieci starszych: „Nasza ziemia”

                                                 

                                                               Udanej zabawy. Powodzenia