Witamy w czwartkowy poranek. Zapraszamy dzieci i Rodziców do zabaw matematycznych.
Propozycja zabawy matematycznej dla dzieci starszych.
Konstruowanie gry planszowej ściganki pt. „Kotki”. („Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk-Kolczyńskiej).
Potrzebne nam będą: 1 arkusz bristolu, 1 klocek plastikowy lub drewniany, mazak, kostka do gry, 2 figurki kotka lub 2 pionki do gry, spodek z mlekiem. Rodzic: Nauczę cię nowej gry. Będzie ona o 2 kotkach, które ścigają się, który prędzej dotrze do miski mleka.
Rysujemy mazakiem długi chodniczek (tworzą go dwie równoległe linie). Odmierzamy wspólnie z dzieckiem jednakowe płytki na chodniczku poprzez przyłożenie klocka, zaznaczenie krawędzi (tj. 1 płytka), przyłożenie klocka, zaznaczenie krawędzi (2 płytka), itd. Chodniczek jest długi (może mieć nawet 50 płytek i więcej), może być zakręcany: po nim będą ścigać się kotki. Zaznaczamy 1 płytkę chodnika: START, i ostatnią META. Obok linii METY ustawiamy „miskę mleka” (mleko na spodeczku lub narysowaną przez nas miskę mleka), na starcie 2 kotki/pionki.
Rozgrywamy grę ścigankę z Mamą, Tatą, siostrą, bratem, rzucając naprzemiennie kostką do gry. Wyłaniamy zwycięzcę.
Dla bardziej wytrwałych – wzbogacamy grę o nowe elementy:
– zaznaczamy wybrane pole (płytkę) rysując na nim psa – umawiamy się, że jest to dodatkowy rzut kostką
– zaznaczamy wybrane pola na zielono – umawiamy się, że kotek po wejściu na zielone pole zabiera ze sobą dostępne w domu słodycze, np. czekoladki, cukierki, draże
– zaznaczamy pole czerwone z narysowaną samodzielnie myszką – cofamy się 4 pola do tyłu, itp.
Zapraszamy do podzielenia się z nami własnymi projektami gier ściganek 🙂
Propozycja zabawy matematycznej dla dzieci młodszych.
Wersja gry dla dzieci młodszych. Zdrowo i matematycznie.
Potrzebne będą: taca, okrągłe plastry cukinii, rzodkiewki, ogórka, marchewki, itp.,(razem około 30 plastrów), 2 króliczki/ pionki, kostka do gry.
Planszę do gry można stworzyć na tacy układając kolejno w szeregu plastry pokrojonych warzyw, tworząc chodniczek, po którym skakać będą króliczki. Ustawiamy 2 króliczki na starcie. Rzucamy kolejno kostką do gry. Tyle, ile oczek wypadnie na kostce, tyle plastrów odliczamy. Pole, na którym zatrzyma się króliczek – ten plaster zjadamy. Gra kończy się w momencie zjedzenia wszystkich plastrów.
Powodzenia. Smacznego.
Zachęcamy do przesłania zdjęć z ze wspólnej zabawy.