Aktywność muzyczna – propozycja

Dzień dobry przedszkolaki.

Dzisiaj jest piątek, a więc kolejny dzień muzyczny. Rozpocznijmy go od tzw. „rozśpiewanki” czyli pomóżmy rozbudzić się naszemu głosowi. Spróbujcie na melodię piosenki, którą wszyscy znają, czyli „Wlazł kotek na płotek” zaśpiewać powitanie „dzień dobry”… Super! A teraz śpiewamy na tę samą melodię sylabę „la – la – la” , ale uwaga… grubym głosem. Świetnie! A teraz sylabę  „lo – lo – lo” śpiewamy cieniutkim głosem… Brawo!

Nasze głosy są  już gotowe do śpiewania. Często śpiewamy też z akompaniamentem instrumentów. Na pewno niektóre już znacie i wiecie jak brzmią. Dzisiaj poznamy kilka z nich.  W tym celu udamy się do szkoły muzycznej. Spróbujcie zapamiętać jak najwięcej nazw instrumentów muzycznych.

A teraz czas na  zagadki: „Zgadnij, co to za dźwięk?”. Słuchajcie uważnie, aby prawidłowo rozwiązać zagadki.

Pamiętacie, o czym dowiadywaliście się przez cały tydzień? Tak! O naszej planecie, o którą trzeba dbać, czyli ekologicznie postępować, aby jej nie zanieczyszczać. Dlatego dzisiaj zapraszamy was do tego, aby wykonać ekologiczny instrument z odpadów, których jest wokół nas baaardzo dużo.

Przygotujcie sobie:

– jajeczka  z jajek niespodzianek lub nieduże plastikowe butelki po kefirze, jogurcie albo soku lub co tam znajdziecie,                                                                                                                                

– trochę ryżu, grochu lub suchej soczewicy                                                                                  
  – kolorowy papier samoprzylepny, nożyczki.

Nasypcie trochę ryżu lub soczewicy do jajeczek lub butelek,  zamknijcie szczelnie lub zakręćcie butelki, a następnie wytnijcie ciekawe wzorki z papieru i naklejcie na butelkę lub jajeczko. Możecie też ozdobić w inny ciekawy sposób. A teraz potrząśnijcie waszym instrumentem.  Ale pięknie gra!

Gdy  instrument będzie już gotowy, to zagrajcie na nim w rytmie  piosenki, którą usłyszeliście już w poniedziałek. Jest to piosenka ekologiczna, którą śpiewa mała Zozi. A że dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Rodziny to zaproście do wspólnego muzykowania całą rodzinkę! Do gry można wykorzystać także inne przedmioty, które znajdziecie w domu, np. drewniane łyżki, garnki, a nawet kartkę papieru. Życzymy wspaniałej zabawy!

Bądźcie zdrowi!